Klejenie w procesach technologicznych.

Jednym ze zdecydowanie najczęściej wykorzystywanych sposobów łączenia ze sobą różnorodnych elementów na liniach produkcyjnych w branżach elektronicznej i elektrotechnicznej, jest klejenie z wykorzystaniem klejów utwardzanych promieniowaniem UV. Ich zastosowanie ma tutaj swoje pełne uzasadnienie w zaletach, jakie oferują nam tego rodzaju kleje. Chodzi rzecz jasna, zarówno o czas klejenia, czas osiągania pełnej twardości spoiny, jak również o wytrzymałość spoiny oraz jej odporność na działanie czynników zewnętrznych. Warto więc przyjrzeć się tym parametrom bliżej, oraz samemu procesowi klejenia, gdyż jest to bardzo ciekawe zagadnienie.

Przygotowanie procesu klejenia.

Przede wszystkim, zanim jakiekolwiek elementy będą ze sobą sklejone, musimy prawidłowo przygotować powierzchnię do klejenia, oraz dobrać odpowiedni do danych materiałów klej utwardzalny promieniowaniem UV. Jest to jeden z najważniejszych etapów, które musimy uwzględnić, bowiem od tego zależna będzie zarówno wytrzymałość spoiny, jak i pozostałe jej parametry. Oczywiście jeśli chodzi o klejenie na linii produkcyjnej, to niezbędnym jej wyposażeniem będzie przemysłowy promiennik UV, który zapewni prawidłowe utwardzanie spoiny, co w tym przypadku jest kwestią najważniejszą. Dobrze przygotowany proces, pozwoli nam na utwardzanie jednocześnie większej ilości elementów, lub po prostu klejenie ze sobą wielu elementów tego samego gotowego produktu. Po prostu do promiennika wjeżdża gotowy wyrób, poklejony i zamocowany, czekający jedynie na utwardzenie.

Zalety klejenia utwardzanego promieniami UV.

Trzeba tutaj przyznać, iż klejenie z zastosowaniem klejów utwardzanych UV, niesie za sobą stosunkowo sporo zalet, na które koniecznie należy zwrócić szczególną uwagę. Przede wszystkim, osiągamy bardzo dobrą i wytrzymałą spoinę, a co równie istotne, możemy tutaj łączyć ze sobą różnorodne elementy materiałowe, jak na przykład stal, plastik, drewno czy też szkło. Zdecydowanie najlepiej prezentuje się klejenie różnorodnych elementów z elementami szklanymi, bowiem urządzenia UV do utwardzania klejów, o wiele lepiej działają, jełki mogą dogłębniej spenetrować spoinę poprzez szklaną jej stronę. Wartym tutaj podkreślenia jest także kwestia tego, iż spoiny te są nie tylko wytrzymałe, ale także odporne na działanie czynników mechanicznych i chemicznych. Generalnie rzecz ujmując, można przyjąć założenie, iż są to jedne ze zdecydowanie najlepszych metod klejenia w przemyśle, szczególnie w szybkich liniach produkcyjnych, bowiem samo utwardzanie jednej spoiny zajmuje nam około 10-20 sekund, a to rzeczywiście niewiele.

Podsumowując, trzeba tutaj stwierdzić, iż klejenie utwardzane UV, jest rozwiązaniem bardzo dobrym, skutecznym, wydajnym i szybkim, nadającym się do wielu zastosowań, aczkolwiek najlepiej sprawdzającym się w przypadku klejenia precyzyjnego w branży elektrotechnicznej czy też elektronicznej. Z całą pewnością na chwilę obecną ciężko będzie znaleźć nam lepsze lub przynajmniej równie dobre rozwiązanie technologiczne.

Dodaj komentarz