Geowłóknina TS i jej podstawowe zastosowania.

Wśród wielu materiałów geosyntetycznych, stosowanych powszechnie w branży budowlanej, to geowłóknina TS jest jedną z najbardziej specyficznych. Jako jedyna niemalże geowłóknina, znajduje swoje zastosowanie przy wykańczaniu obejścia naszych domów oraz ogrodów. Zapewnia nam stabilizację terenów takich jak drogi dojazdowe, tarasy ogrodowe. Stosowana jest także przy wielu innych rozwiązaniach architektonicznych, wykorzystywanych w bezpośrednim obejściu naszych domów, jak i w naszych ogrodach. Zobaczmy zatem, w jakich aspektach można z niej skorzystać, i jakie przynosi nam korzyści.

Gdzie stosowana jest geowłóknina typu TS?

Zanim przejdziemy do wyszczególnienia, warto powiedzieć sobie kilka słów o samym materiale. Otóż, geowłóknina TS, to specyficzny materiał geosyntetyczny, charakteryzujący się wysokim poziomem odporności na zniszczenia. Wykonywana jest poprzez igłowanie polipropylenowych włókien ciągłych. Jest wodoprzepuszczalna, odporna na uszkodzenia, na rozrywanie i nie ulega rozkładowi, jednocześnie będąc neutralna dla środowiska.

Najczęstszymi obszarami wykorzystywania geowłókniny TS są:

  • Dojazdy do garażu, oraz wszelkie dróżki ogrodowe – stosowana w warstwach podbudowy, zapobiega mieszaniu się różnych warstw gruntu. Sprawia dzięki temu, iż konstrukcja podjazdu czy też dróżki jest bardziej stabilna i odporna na obciążenia eksploatacyjne.
  • Warstwy drenażu – jej wykorzystanie jako geowłókniny filtracyjnej zapewnia nam bardzo dobre efekty. Można dzięki jej wdrożeniu zmniejszyć ilość zastosowanego w warstwach drenujących żwiru. Po za tym zapobiega ona zamulaniu drenażu, przez co jest on trwalszy i bardziej wydajny w perspektywie długoterminowej.
  • Tarasy ogrodowe – tutaj geowłóknina TS stosowana jest do zabezpieczenia warstw podbudowy przed ich wypłukiwaniem poprzez opady atmosferyczne. Warstwa piasku pozostaje stabilna – nie ulega wypłukiwaniu przez opady deszczu a co za tym idzie, taras przez długi czas pozostaje stabilny i prosty
  • Oczka wodne i baseny ogrodowe – tego typu geowłóknina stanowi także idealną warstwę ochronną dla folii basenowej. Jej zastosowanie w tym zakresie, sprawi, iż folia basenowa będzie bezpieczna a nasz basen ogrodowy czy też oczko wodne pozostanie szczelne przez długi czas.

Mamy więc do czynienia z dość szerokim zastosowaniem geowłókniny typu TS. Warto o tym pamiętać, gdyż prawidłowy dobór rozwiązań technologicznych w naszych ogrodach, będzie przyczyniać się do tego, jak bardzo trwałe będą wykonywane przez nas konstrukcje ogrodowe. Geowłóknina TS z całą pewnością podniesie bardzo wyraźnie trwałość wszystkich dróżek, dojazdów, tarasów a także warstw drenażowych w ogrodzie i obejściu domu.

Podsumowanie

Ostatecznie należy więc przyznać, iż jest to materiał geosyntetyczny o szerokim zastosowaniu prywatnym. Tego typu geowłókninę dość rzadko stosujemy w przypadku budowy dróg, autostrad czy też torowisk kolejowych i innych poważniejszych inwestycji. Zastosowanie prywatne jest tutaj zdecydowanie najczęstsze.

Dodaj komentarz