Nowoczesne ogrzewanie kanałowe w domach jednorodzinnych.
Różnorodne rozwiązania technologiczne w zakresie ogrzewania naszych domów jednorodzinnych, cieszą się zróżnicowanym zainteresowaniem wśród inwestorów. W każdym przypadku, wynika ono głównie z uwarunkowań technologicznych w danym budynku, czy też samego podejścia inwestora. Niektóre jednak z tych rozwiązań, zapewniają nam o wiele wyższy poziom komfort ogrzewania naszych domów, wobec czego stale będą zyskiwać na popularności wśród inwestorów. Jednym z takich rozwiązań, cieszących się stałym wzrostem zainteresowanie jest ogrzewanie kanałowe. Nowoczesny system grzejników kanałowych montowanych w płaszczyźnie podłogi, które przynoszą całkiem spore korzyści.
Jak działa ogrzewanie kanałowe?
Zasada działania ogrzewania kanałowego jest bardzo zbliżona do tradycyjnych grzejników ściennych. Jednakże w tym przypadku mamy do czynienia z wymuszonym obiegiem powietrza przez grzejnik, poprzez zamontowany w jego wnętrzu cichy i energooszczędny wentylator. Wpływa on na utrzymywanie wymiany ciepła pomiędzy grzejnikiem a pomieszczeniem na stałym poziomie, nie uzależnionym od temperatury doprowadzonego do grzejnika czynnika grzewczego. Dzięki takiemu rozwiązaniu, pomieszczenie rozgrzewa się o wiele szybciej, a odbiór ciepła z kotła (niezależnie jakiego), utrzymywany jest na stabilnym poziomie. To z kolei wpływa na stabilizację pracy samego kotła, który zyskuje w ten sposób na wydajności. Musimy bowiem pamiętać, iż spalanie materiałów opałowych daje nam najlepsze efekty, jeśli jest prowadzone w stabilnych i optymalnych dla danego materiału warunkach. W przypadku spalania węgla, temperatura spalania powinna być jednakowo wysoka, a jakiekolwiek wahania będą ograniczać wydajność energetyczną opału. Utrzymanie stałego odbioru ciepła z kotła, reguluje więc pośrednio jego prace i pozwala na utrzymywanie pracy na optymalnym poziomie spalania.
Korzyści płynące z zastosowania ogrzewania kanałowego.
Poza wspomnianymi powyżej zaletami tego nowoczesnego rozwiązania, ogrzewanie kanałowe przynosi nam także inne korzystne aspekty. Do najważniejszych należy tutaj zaliczyć:
- Brak unoszenia spalonego kurzu – wentylator zapewnia, iż kurz nigdy nie będzie osiadać na nagrzewnicy, a przez to nie spali się i nie wydostanie na zewnątrz. Na wlotach powietrza do grzejników zastosowane są wymienne filtry, które dodatkowo odfiltrowują kurz z powietrza, co także ma wpływ na podniesienie komfortu.
- Brak zajmowanej przestrzeni w pomieszczeniu – grzejniki kanałowe montowane są w płaszczyźnie podłogi i przykryte maskownicą, co nie zabiera żadnej przestrzeni, tak jak ma to miejsce w przypadku grzejników ściennych.
- Obniżenie kosztów ogrzewania – przez wzgląd na stabilną wymianę ciepła z pomieszczeniem, oraz regulację pracy kotła do optymalnych warunków, można poczynić oszczędności na ogrzewaniu sięgające nawet 15-20%
Oczywiście znajdziemy tutaj także wiele innych jeszcze zalet. Powyżej wymienione są jednak najbardziej istotne z punktu widzenia klienta, toteż warto przemyśleć tego typu inwestycję. Może się ona bowiem okazać jednym z najlepszych rozwiązań w celu podniesienia efektywności grzewczej oraz ograniczenia kosztów ogrzewania naszych domów jednorodzinnych.