Pędzle i ich umiejętne wykorzystanie.

Wykorzystywanie wszelkiego rodzaju pędzli oraz szczotek w pracach malarskich to bardzo ważna kwestia, której należy poświęcić odpowiednią ilość uwagi. Chodzi tutaj przede wszystkim o to, aby ich eksploatacja przebiegała jak najbardziej prawidłowo, gdyż tylko dzięki temu można sobie zagwarantować wysoki poziom jakości realizowanych prac malarskich, jak również zapewnić sobie trwałość posiadanych narzędzi. Jednym słowem warto przyjrzeć się kwestii prawidłowej eksploatacji narzędzi malarskich, aby umiejętne ich wykorzystywanie przyczyniło się do podniesienia jakości świadczonych usług malarskich.

Prawidłowy dobór pędzli i szczotek.

W pierwszej jednak kolejności, należy umiejętnie dokonać wyboru pędzli oraz szczotek do prac malarskich, bowiem każdy producent pędzli stosuje zupełnie inne materiały oraz technologię produkcji. Skutkuje to tym, iż pędzle oraz szczotki od każdego producenta znacznie różnią się od siebie zarówno w zakresie długości włosia, jego sztywności, jak i jakości mocowania. Musimy sprawdzić pędzle pod każdym aspektem, bowiem zbyt długie lub tez zbyt krótkie włosie, niestety będzie pogarszać efektywność pracy. Włosie zamocowane zbyt słabo, będzie systematycznie wypadać podczas malowania i pozostawać na ścianach co nie należy do korzystnych sytuacji. W trakcie malowania takim pędzlem lub szczotką, trzeba będzie cały czas zbierać ze ściany wypadające włosie, a to znaczne utrudnia cały proces i wpływa w negatywny sposób na estetykę realizowanych prac. Jednym słowem trzeba będzie bardzo starannie przyjrzeć się pędzlom i szczotkom przed zakupem aby przekonać się, czy są to narzędzia dobrej jakości, i czy praca z ich zastosowaniem będzie wygodna, komfortowa i przede wszystkim efektywna.

Eksploatacja pędzli i szczotek malarskich.

Osobnym zagadnieniem będzie umiejętna eksploatacja pędzli i szczotek malarskich. W kwestii samego malowania raczej nie będziemy nikogo pouczać, bowiem każdy fachowiec ma swoje sprawdzone, wyuczone metody rozprowadzania farb. Niemniej jednak warto tutaj zwrócić uwagę na kwestię prawidłowe utrzymania narzędzi w dobrym stanie technicznym. Przede wszystkim zawsze po zakończeniu prac malarskich, każdy pędzel, każda szczotka czy też wałek malarski, powinny być starannie oczyszczone z pozostałości farby. Jakiekolwiek niedomyte resztki farby, przyschną usztywniając niepotrzebnie narzędzie, a co gorsza podczas kolejnego malowania, mogą mieszać się z innym kolorem pozostawiając na ścianach dość wyraźne smugi. Można więc powiedzieć, iż w tym przypadku najważniejsze będzie utrzymanie narzędzi w jak najlepszym stanie technicznym i czystości, gdyż tylko to zagwarantuje nam możliwość długiego ich wykorzystywania i realizacji prac malarskich na wysokim poziomie jakościowym. W przeciwnym razie, kosztowne narzędzia, raczej dość szybko będą nadawały się jedynie do wyrzucenia, a to przecież niepotrzebne straty, który w prosty sposób można uniknąć.

Dodaj komentarz