Wymagający trekking szlakiem GR20 na Korsyce.

Wśród wszystkich tras trekkingowych znajdziemy także i takie, które dla każdego pasjonata górskich trekkingów będą stanowić zwieńczenie wszystkich wypraw. Jedną z nich jest niewątpliwie trasa GR20 na Korsyce, której pokonanie jest zdecydowanie najbardziej wymagające. Trzeba tutaj przyznać, iż do pokonania trasy GR20 należy się solidnie przygotować i wyposażyć, aczkolwiek istnieje też możliwość pokonywania poszczególnych jej etapów wybiórczo, co z całą pewnością będzie bardzo dobrym rozwiązaniem dla mniej doświadczonych i mniej zaprawionych pasjonatów trekkingu. Zobaczmy jednak jak to wszystko wygląda z bliska oraz jak zaopatrzyć się w niezbędny ekwipunek, aby bezpiecznie pokonać całą trasę GR20 lub tez przynajmniej poszczególne jej etapy.

Podstawowe informacje o szlaku.

Szlak GR20 na Korsyce uważany jest za zdecydowanie najtrudniejszy szlak trekkingowy w całej Europie, toteż pokonanie go w całości raczej przeznaczone będzie dla bardzo doświadczonych podróżników. Trasa w całości biegnie przez tereny Parku Narodowego Korsyki, i charakteryzuje się dość sporymi różnicami poziomów na całym przebiegu. Co najciekawsze, na niektórych odcinkach trasy brakuje całkowicie zasięgu dla telefonów komórkowych, więc warto się na tę okoliczność przygotować.

Pokonanie szlaku GR20 wymaga od nas dobrego przygotowania fizycznego i kondycyjnego jak również poświęcenia praktycznie trzech tygodni wolnego. Na samym szlaku spędzimy co najmniej 15-16 dni, i to też przy założeniu intensywnego marszu przez osiem godzin dziennie. Nie ma co tutaj liczyć na taryfę ulgową, tym bardziej iż przez cały czas na plecach trzeba będzie nieść swój dobytek wraz z namiotem i śpiworem, gdyż nie ma co za bardzo liczyć na noclegi w schroniskach. Są one zawsze przepełnione, więc własny namiot to podstawa.

Podstawowy ekwipunek na trasę.

Wybierając się na trekkingi na Korsyce niezależnie od tego czy mamy zamiar w całości pokonać szlak GR20 czy też tylko niektóre jego odcinki, koniecznością będzie odpowiednie skompletowanie ekwipunku. Nie będziemy musieli zaopatrywać się w specjalistyczny sprzęt alpinistyczny, niemniej jednak pewne podstawowe elementy trzeba mieć i bez nich nawet nie wyobrażamy sobie wyjście na szlak. Najważniejsze elementy wyposażenia to: solidne obuwie, latarka czołowa, plecak (wygodny i pojemny), odzież zabezpieczająca nas przed deszczem i wiatrem, dobre okulary przeciwsłoneczne. Do tego wszystkiego musimy także mieć ze sobą dobrze wyposażoną apteczkę, aby mieć możliwość opatrzenia ran, dzięki czemu nie będą one negatywnie wpływać na możliwość pokonania trasy. Niezbędne będzie także zaopatrzenie się w odpowiednie środki odstraszające owady, gdyż przez wzgląd na ciepły klimat i duży poziom wilgotności, wszelkie latające i kąsające owady stanowią tutaj największa przeszkodę dla pasjonatów trekkingu.

Niezależnie jednak od tego, czy pokonamy cała trasę GR20 na Korsyce, czy też tylko jej niektóre odcinki, będzie to z cała pewnością najlepszy trekking w całym naszym życiu, toteż warto skorzystać z tej opcji i wybrać się na tego typu wyprawę, jeśli tylko mamy takie możliwości.

Dodaj komentarz