Produkcja brykietu drzewnego.

Wytwarzanie brykietu drzewnego jest procesem stosunkowo prostym. Aczkolwiek trzeba tutaj zwrócić uwagę na prawidłowe przygotowanie się do jego produkcji. Sama produkcja brykietu drzewnego nie zajmuje zbyt dużo czasu, to jednak trzeba pamiętać, aby prawidłowo przygotować materiał wsadowy. Samo przygotowanie będzie też realizowane w różnorodnym zakresie, w zależności od tego, z jakiego materiału wsadowego będziemy korzystać. Jeśli będą to klasyczne wióry, trociny i zrębki, to proces będzie dość prosty i krótki. Jednakże w przypadku zastosowania drobnych gałęzi, trzeba będzie podejść do zagadnienia nieco inaczej. W każdym razie, niezależnie od materiału wsadowego, sama produkcja brykietu drzewnego do najbardziej skomplikowanych nie należy.

Jak przebiega produkcja brykietu drzewnego?

W pierwszej kolejności należy prawidłowo przygotować materiał wsadowy. Powinien on być odpowiednio wysuszony. Jeśli więc posiadamy trociny czy też zrębki składowane na zewnątrz, koniecznością będzie ich dodatkowe przesuszenie. Wykorzystujemy w tym celu pomieszczenie suszarni przemysłowej, gdzie przy dobrych ustawieniach i odpowiednim rozłożeniu materiału możemy go bardzo szybko wysuszyć do pożądanego poziomu wilgotności.

Jeśli materiał wsadowy nie będzie prawidłowo wysuszony, produkcja brykietu drzewnego niestety będzie utrudniona. Przy krytycznych zawartościach wilgoci w materiale wsadowym, będzie ona wręcz niemożliwa do realizacji. Dlatego też, w większości firm zajmujących się produkcja brykietu drzewnego, inwestycje obejmują także budowę dużej suszarni przemysłowej. Co prawda nowe brykieciarki Briklis oferują możliwość suszenia materiału przed jego brykietowaniem, niemniej jednak nie jest to proces tak samo wydajny jak skorzystanie z suszarni przemysłowej. Będziemy mogli suszyć więcej jednocześnie i o wiele szybciej. Jeśli zaś wyeliminujemy suszenie w brykieciarce, to sam proces brykietowania będzie realizowany szybciej i sprawniej.

Składowanie materiału wsadowego i gotowego brykietu drzewnego.

Aby produkcja brykietu drzewnego miała jakikolwiek sens. Musimy mieć także możliwość prawidłowego składowania gotowego wyrobu. Tak samo istotne jest składowanie materiału wsadowego. Chodzi tutaj o to, aby na obiekcie stworzyć warunki zabezpieczające nasz surowiec przed zawilgoceniem. Wilgoć jest tutaj bowiem największym wrogiem produkcji oraz spalania brykietu.

Podsumowanie

Generalnie rzecz więc biorąc, produkcja brykietu drzewnego nie jest procesem nazbyt skomplikowanym. Trzeba jednakże mieć na względzie fakt, iż dobre przygotowanie niezbędnej infrastruktury produkcyjnej będzie tutaj odgrywać kluczową rolę. Bez takiego podejścia, niestety nie będziemy w stanie wytworzyć dobrego jakościowo brykietu drzewnego. Materiału, który zagwarantuje doskonały poziom kaloryczności oraz będzie spalać nawet w bardzo trudnych warunkach.

Dodaj komentarz