Uprawa Rhododendrona.

Rośliny z rodziny Rhododendron to jedne z piękniejszych krzewów ozdobnych na jakie możemy sobie pozwolić w naszych przydomowych ogrodach. Ich uprawa należy do bardzo prostych, a jedynmi wymagania będzie prawidłowe przygotowanie gleby i wybór dobrego stanowiska. Poza tym w zasadzie nie trzeba przy nich przeprowadzać żadnych specjalnych prac pielęgnacyjnych, a to jak zawsze działa na korzyść domowym ogrodnikom, którzy mają więcej czasu na relaks w ogrodzie, zamiast na pracę w ogrodzie. Sprawdźmy wobec tego czy wszystkie Różaneczniki i Azalie możemy bez przeszkód uprawiać w naszych przydomowych ogrodach, czy też może znajdą się jakieś po temu przeciwwskazania.

Odmiany Różaneczników i Azalii.

W pierwszej kolejności odpowiemy od razu na postawione w akapicie wstępnym pytanie. Otóż nie. Nie wszystkie Rhododendrony nadają się do uprawy w naszych ogrodach. niektóre z ich odmian niestety nie przetrwałyby naszej polskiej, srogiej niejednokrotnie zimy. Jednakże wiele odmian potrafi bez problemów przetrwać mrozy powyżej dwudziestu, a czasami nawet trzydziestu stopni Celsjusza a takie temperatury w naszej strefie klimatycznej to naprawdę rzadkość. Generalnie rzecz biorąc, zanim zakupimy którąkolwiek z odmian, nie wystarczy nam tylko aprobata dla jej walorów estetycznych. Musi ona także radzić sobie z mrozem, bowiem w przeciwnym razie, będziemy mogli prowadzić jedynie uprawę doniczkową z chowaniem rośliny na okres zimy do pomieszczeń gospodarczych. Tak więc trzeba będzie tutaj w pierwszej kolejności przeprowadzić rozmowę ze sprzedawcą, który powinien być w tym zakresie odpowiednio poinformowany i mieć możliwość przekazania nam wszystkich informacji o poszczególnych, sprzedawanych przez siebie odmianach Rhododendronów.

Sadzenie Rhododendronów.

W kwestii nasadzenia Różaneczników oraz Azalii, powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na kwestię związaną z doborem stanowiska i przygotowaniem gleby, zapewniając tym samym naszym roślinom optymalne warunki wegetacyjne. Stanowisko powinno być zacienione i wilgotne, gwarantujące roślinie warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych. W kwestii gleby zaś, powinniśmy przygotować odpowiednią jej mieszankę, składającą się z kory sosnowej, nie odkwaszonego torfu, oraz gleby ogrodniczej, zmieszanych ze sobą w różnych proporcjach. Tak przygotowaną mieszanką wypełniały dół w ziemi o rozmiarach dopasowanych do wielkości sadzonki, dzięki czemu roślina od samego początku będzie mieć dogodne warunki do życia. Warto tutaj pamiętać, aby utrzymywać kwaśny odczyn gleby na której rosną Azalie i Różaneczniki, najlepiej w przedziale pH 5-6,5, wobec czego czasami może zachodzić konieczność zastosowania odpowiednich preparatów obniżających wartość pH gleby. Jednym słowem cała uprawa jest prosta i nie będziemy mieć z nią żadnych problemów, a z cała pewnością nasze Rhododendrony będą rosły jak na drożdżach, podnosząc poziom estetyki naszego, przydomowego ogrodu.

Dodaj komentarz